Awarie w samochodzie są zawsze frustrującymi i bardzo stresującymi sytuacjami. Najbardziej jednak jest to odczuwalne, gdy zdarzają się na autostradzie i to jeszcze wiele kilometrów od najbliższej stacji benzynowej czy stacji. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, a niniejszy poradnik pomoże uzbroić się w niezbędną wiedzę każdemu, kto znajdzie się w tak niekomfortowej sytuacji.

Awaria samochodu na autostradzie – krok po kroku

Pierwszym, absolutnie bezwarunkowym sposobem postępowania w momencie, gdy samochód odmawia posłuszeństwa podczas takiej podróży jest jak najszybsze osunięcie się na pas awaryjny. Uwaga – nie czekaj aż, do momentu gdy samochód zgaśnie. Zacznij zjeżdżać od razu, gdy zauważysz, że coś jest nie tak. Postaraj się podjechać jak najbliższej bariery ochronnej, równocześnie zachowując rozsądny odstęp od pasa ruchu.

Ważna wskazówka: nie zalecane jest szukanie pomocy u innych uczestników ruchu drogowego – kierowcy na autostradzie zwykle poruszają się z prędkością około 140 km/h, co daje mniej więcej 100 metrów drogi hamowania. Takie nagłe zatrzymywanie się kierowców może stworzyć dodatkowe zagrożenie dla nich samych, innych kierowców i Ciebie. Zdecydowanie mądrzej jest od razu zadzwonić po pomoc drogową – szczególnie, jeśli nie masz pojęcia co zrobić ze swoim samochodem.

Pomoc drogowa – co zrobić zanim po nią zadzwonisz?

  • zatrzymaj się na poboczu
  • włącz światła awaryjne
  • załóż kamizelkę (znajdziesz ją w bagażniku bądź schowku)
  • ustaw trójkąt ostrzegawczy (min 100 metrów za pojazdem)

Miłym zachowaniem wobec innych kierowców jest poinformowanie ich za pomocą specjalnych aplikacji o ewentualnych zagrożeniach na drodze, wynikających z Twojej awarii.

Czas na wezwanie pomocy drogowej

Po odpowiednim przygotowaniu miejsca postoju samochodu należy wezwać pomoc drogową – nigdy odwrotnie. Im szybciej, tym lepiej – bowiem to, że znajdujesz się na pasie awaryjnym na autostradzie jest dość niebezpieczną sytuacją, z której najlepiej wyrwać się jak najszybciej.
Szczególnie, jeśli zdarza się to:

  • w warunkach ograniczonej widoczności
  • w godzinach szczytu

Zatem, jeśli dysponujesz telefonem i masz numer do pomocy drogowej na danym obszarze – wybierz go, postaraj jak najdokładniej określić swoją lokalizację. Możesz też bez problemu znaleźć numer telefonu do pomocy drogowej, która obsługuje dany odcinek autostrady – jeśli posiadasz w swoim telefonie czy innym urządzeniu przenośnym dostęp do internetu. Pamiętaj też, że możesz z pozycji GPS bądź słupka pikietażowego odczytać lokalizację, dzięki czemu niezbędna pomoc drogowa będzie w stanie dotrzeć do Ciebie i Twojego samochodu jeszcze szybciej.

Jeśli nie posiadasz telefonu przy sobie bądź się niefortunnie rozładował i nie możesz możliwości podładowania, do dyspozycji są dwa wyjścia:

  • spróbować dotrzeć do najbliższej stacji benzynowej i tam dokonać połączenia
  • odszukać telefon alarmowy (są one rozstawione na drogach ekspresowych i autostradach co kilka kilometrów)

Dodatkowym plusem korzystania z telefonu alarmowego jest fakt, iż w chwili połączenia z dyspozytorem, automatycznie otrzymuje on informację o Twoim położeniu. Tak czy inaczej, mimo wszystko warto jest zawsze mieć pod ręką klasyczny notatnik z najważniejszymi niezbędnymi numerami telefonu do pomocy drogowej obsługujące różne odcinki autostrad.

Pomoc drogowa jest w drodze – co teraz?

Gdy już uda Ci się zadzwonić po odpowiednie służby koniecznie oczekuj na ich rychły przyjazd w bezpiecznym dla Ciebie i innych użytkowników autostrady miejscu. Choć dojazd we wskazane miejsce zwykle zajmuje pomocy drogowej około kilkunastu minut, w zależności od wyjątkowych okoliczności czy natężenia ruchu, czas ten może się przedłużyć. Należy się uzbroić w cierpliwość i nie stwarzać zagrożenia. Oczywiście możesz też w tym czasie próbować majsterkować ze swoim samochodem, zwykle jednak najbezpieczniejsze jest spokojne usadowienie się w jego wnętrzu, oczywiście za barierami ochronnymi i spokojne oczekiwanie na przyjazd fachowców, którzy ocenią sytuację i postarają się pomóc.